تبلیغات
Basketball - توصیه های ساده به بسکتبالیست های جوان
 
چهارشنبه 18 مرداد 1391 :: نویسنده : tarokh ghorbany
توصیه های ساده به بسکتبالیستهای جوان -

به مربیان توصیه میشه حتما این مطالب را دراختیاربازیکنان قراردهند.

بخش اول چند توصیه ساده و مختصر تقدیم به بازیکنان جوان بسکتبال، امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرن.


1- اول درس بعد ورزش. من معتقدم با کمی برنامه ریزی بسیار ساده هم باندازه کافی وقت برای ترقی در زمینه های تحصیلی وجود داره و هم زمان کافی برای تمرین و استراحت. شعار نیست، واقعیت داره. ساده نیست ولی امکان داره.
2- اول پشتکار بعد استعداد. در این مورد خیلی حرف زده شده. بعضیها استعداد رو 10 درصد و پشتکار رو 90 درصد موثر در موفقیت می دونن. حالا اگر شما این اعداد رو قبول ندارین، چیزی بینابین رو در نظر بگیرین ولی باورکنین سهم پشتکار بیشتره!
3- حتما برای خودتون الگو انتخاب کنین و اگر به اونها دسترسی دارین بدقت به بازیشون توجه کنین و نقاط قوت و ضعفشون رو پیدا کنین، بعد هم چند دقیقه وقتشونو بگیرین و ازشون در مورد تکنینکها، تمرینات و توصیه هاشون سئوال کنین. خیلی کوتاه که خسته نشن و بخوان ازتون فرار کنن (حداکثر 4-3 دقیقه) و ازشون تشکر کنین و اجازه بگیرین که بازم مزاحمشون بشین!
4- سعی کنین به همراه دوستان و هم تیمیهاتون بازی بسکتبال زیاد ببینین (در استادیوم و یا فیلم مسابقات) و همیشه فقط به اونجائی که توپ هست توجه نکنین. ببینین رمز موفقیت تکنیکی و تاکتیکی بازیکنان بزرگ و الگوهاتون چیه و در موردش بحث کنین.
5- در هر سطحی هستین از بازی در زمینهای رو باز (بسکتبال خیابانی) غافل نشین و سعی کنین در هر بازی هدفی رو دنبال کنین، مثلا: امروز از هر 3 سه گامی که میرم فقط یکیش باید با دست قوی باشه!
6- حتما روزانه حداقل 30-20 دقیقه تمرینات با توپ انجام بدین، یادتون باشه:
• برای تمرینات با توپ لزوما نباید توپ رو به زمین زد که مزاحم بقیه بشین، مهم اینه که به توپ نگاه نکنین!
• تمرینات با توپ باید با هر دو دست انجام بشن.
7- همه حرکاتی که یاد میگیرین و یا تمرین میکنین رو حتما با هر دو دست انجام بدین. زمانیکه با دست ضعیف کار می کنین، دو برابر زمان دست قوی تون باشه. اولش سخته ولی بمرور و وقتی که نتیجه داد خیلی ازش لذت خواهید برد.
8- سعی کنین با حریفاتون رابطه خوب و محترمانه ای داشته باشین و با اونها ارتباط برقرار کنین، بازی بسکتبال رو یک روز باید کنار بگذارین ولی احترام همیشه پابرجاست.
9- روی توقفها و چرخشها بطور مداوم تمرین کنین و اشکالات خودتون رو با مربی تون درمیون بگذارین.
10- یادتون باشه شوت به تکنینک شکننده معروفه، اگر کم تمرین شوت بکنین، شوتتون گل نمی شه، بهمین سادگی. بازیکنای بزرگ اینطور تمرین شوت می کنن: اونقدر شوت می زنن تا 200 یا 500 یا 1000 شوتشون گل بشه. حالا خودتون می دونین! انواع مختلف شوت رو تمرین کنین. یادتون باشه:
ادامه نکات درادامه مطلب بیابید

• شوت بدون دفاع باید گل بشه،
• آمار شوتتون رو اینجوری در نظر بگیرین: در ابتدا از هر 3 شوت یکی، بعد از هر 2 شوت یکی و در نهایت هم از هر 3 شوت دوتا باید گل بشن. از اینجا به بعد خودتون هدفگذاری کنین (مثلا 3 شوت از هر 4 شوت باید گل بشن)
11- وقتی به دبیرستان رفتین حتما دنبال یادگیری و تمرین بازی پشت به حلقه باشین و وقت کافی برای این منظور در نظر بگیرین، حالا چه گارد راس باشین، چه فوروارد!
12- برای دفاع انفرادی بهتر، اول حریفتون رو کاملا بشناسین: دست قویش کدومه، حرکات اصلیش چی هستن، شوت زنه و یا بیشتر نفوذ می کنه؟ پاس دادن رو دوست داره یا نه؟ و غیره اما در دفاع از همه مهمتر اینه که حریفتون توپ نگیره، این استراتژی تعادل روانی او رو بهم میزنه. یادتون باشه یک مربی بزرگ گفته: دفاع 80 درصد ذهنی و 20 درصد جسمانیه. باور کنین درست گفته!
13- در ریباند اولین هدف اینه که به حریفتون اجازه ندین به سمت سبد حرکت کنه پس روبرو بهش مسیرش رو با بدنتون سد کنین. دراین شرایط هر چه بتونین دستهاتون رو بالاتر بگیرین شانس بیشتری برای توپگیری دارین. بعد از مدتیکه روی ریباند توپ کار کنین بمرور می تونین مسیر توپ رو حدس بزنین. دو موضوع رو حتما یادتون باشه:
• وقتی می خواین ریباند کنین با این ذهنیت دنبال توپ برین: توپ مال منه! معنیش این نیست که توپ رو باید بگیرین! بلکه یعنی توپ از اول مال شما بوده حالا یکی ازتون گرفته و شوت کرده روی حلقه و حالا شما باید اون رو که از اون مال شما بوده دوباره مالک بشین!
• بر اساس آمار، 70 درصد مواقع توپ بعد از شوت به سمت مخالف محلی که از اونجا شوت انجام شده میره، پس حالا می دونین که بهترین محل برای جاگیری کجاست.
14- بدنسازی رو حتما در برنامه های خودتون در نظر بگیرین، بسته به سنی که دارین می تونین با استفاده از وزن خودتون مثل شنای سوئدی، اسکوات بدون وزنه و غیره تا تمرینات با وزنه و تمرینات انفجاری زیر نظر مربی متخصص رو انجام بدین. سعی کنین خودتون رو به دویدن بدون توپ هم عادت بدین. برای بسکتبالیستها دویدن بدون توپ مثل شکنجه است ولی باید بهش عادت کرد! البته خیلیها مخالف دویدن بدون توپ هستن ولی در تیمهای بزرگ هم بسکتبالیستهای حرفه ای کارهای میدانی انجام میدن.
15- بازیهای تک به تک رو بخوبی یاد بگیرین و وقت زیادی برای تمرین اونها صرف کنین. بازی تک به تک در نیمه زمین و در حالت ضد حمله رو می تونین در زمینهای روباز و همینطور در مدرسه تمرین کنین. در این مورد هم لازمه حتما از نظرات یک مربی با تجربه استفاده کنین تا مهارتهای مربوطه رو بهتون آموزش بده.
16- بازیهای 2 نفره و 3 نفره رو یاد بگیرین و در موردش سئوال کنین و سعی کنین با دوستانتون در زمینهای سر باز و یا مدرسه تمرین کنین. از اواخر دوره تحصیلی راهنمائی، حتما بازی دو نفره pick & roll رو یاد بگیرین و تمرین کنین.
17- هر چقدر هم تیمی هاتون ضعیف باشن، اونها رو در بازی سهیم کنین. بهشون پاس بدین و کمکشون کنین که قویتربشن. سعی کنین مثل آدمهای بزرگ بسکتبال بازی کنین، اونهائی که به ضعف هم تیم هاشون بدیده تحقیر نگاه نمی کنن بلکه اون رو ضعف خودشون می بینن. تک روی نکنین چون حقیقتا از دید کسانی که بازیتون رو می بینن بسیار زشته! اگر به بقیه اعتماد ندارین، خب یک ورزش انفرادی رو انتخاب کنین.
18- داور!!! در یک جمله: احترام بگذازین تا احترام ببینین! اعتراض به داور هیچ دردی رو دوا نمی کنه، سعی کنین اونقدر قوی باشین تا هر نوع قضاوت اشتباهی تمرکزتون و نتیجه رو تغییر نده.این کار وقتی در آرامش نشستین کاملا منطقی بنظر می رسه ولی در شرایط بازی خیلی سخته، خودتون رو برای این عکس العمل منطقی در سخت ترین شرایط آماده کنین. یادتون باشه وقتی عصبانی هستین صحبت نکنین!
19- مستقل از میزان دانش مربی تون، باو احترام بگذارین. اگر آدم منطقی ای نیست، دلیل نمیشه شما بهش بی احترامی کنین. اگر فکر میکنین حقتون رو نادیده می گیره، باهاش حرف بزنین ولی از دایره احترام خارج نشین. تعویض باشگاه یک گناه غیر قابل بخشش نیست، بطور منطقی در موردش فکر کنین و با افراد با تجربه تر هم در این مورد مشورت کنین. یادتون باشه تعویض باشگاه یک راه حله ولی اولین راه حل نیست!
20- پرتاب پنالتی یک تکنیک ساده ولی پیچیده است (بهش میگن سهل و ممتنع). ساده است چون اگر یاد بگیرینش دیگه همیشه باهاتونه، پیچیده است چون باین راحتی نمی تونین یادش بگیرین! اول از همه توجه کنین که دست پرتاب کننده توپ و همون پا مستقیما رو به حلقه تنظیم بشن، ثانیا حرکتی رو طراحی کنین که همیشه موقع پرتاب پنالتی انجام بدین، مثل دریبل زدن توپ، چردوندن دور کمر، بالا و پشت سر بردن توپ، نفس عمیق، زیر لب گفتن یک عبارت و غیره. باید تمرین کنین که باین وسیله بهنگام پرتاب پنالتی تمرکز پیدا کنین. روی صدا، روی جائیکه نگاه می کنین و غیره! البته هر کس روش خودش رو برای آموزش پرتاب پنالتی داره! از مهمترین مواردی که موقع پرتاب پنالتی باید انجام بدین، درست گرفتن توپه، این خیلی مهمه. توپ رو روی پنجه تون قرار بدین و بخوبی اون رو احساس کنین. یادتون نره پرتاب پنالتی هم یک نوع شوته که قاعدتا شکننده است و نیازمند تمرینات مستمر.
21- سعی کنین یک شگرد یا روش مخصوص به خودتون داشته باشین که هر موقع خواستین گل بزنین از اون استفاده کنین. بعدا سعی کنین بمرور تعداد شگردهاتون رو افزایش بدین.
22- یادتون باشه در طول مدت مسابقه بسکتبال هر بازیکن حداکثر فقط حدود 5 دقیقه می تونه صاحب توپ باشه و باید بقیه زمان بازی (حداکثر حدود 35 دقیقه وقتی که تمام 40 دقیقه بازی کنه!) رو باید بدون توپ حرکت کنه پس حتما به حرکات بدون توپ توجه کنین، اونها رو یاد بگیرین و بخوبی تمرین کنین. بازیکنای باهوش کمتر دریبل می زنن و بیشتر با استفاده از مهارتهای حرکت بدون توپ فضاسازی و کسب امتیاز می کنن. به بازی این بازیکنان بیشتر توجه کنین.


نوع مطلب : تمرین، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:59 ب.ظ
This info is invaluable. Where can I find out more?
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:22 ب.ظ
Someone essentially assist to make severely articles
I might state. This is the first time I frequented
your web page and so far? I amazed with the analysis you made
to create this actual post extraordinary. Great activity!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


Basketball
گروه بسکتبال تیوا
درباره وبلاگ

با سلام.
این وبلاگ در رابطه با بسکتبال و به خصوص بسکتبال تیوا طراحی شده است.
خواهشنمندیم نظر خود را در رابطه با وبلاگ در قسمت نظرسنجی و یا به عنوان کامنت ثبت کنید.

مدیر وبلاگ : شکیب کرمی
صفحات جانبی
نظرسنجی
عملکرد این وبلاگ را چگونه می بینید؟
عملکرد این وبلاگ را چگونه می بینید؟
عملکرد این وبلاگ را چگونه می بینید؟
عملکرد این وبلاگ را چگونه می بینید؟
عملکرد این وبلاگ را چگونه می بینید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :